вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Укинати забраните за сообраќај за камиони на повисоките места

Укинати забраните за сообраќај за камиони на повисоките места

АМСМ информира дека од 8:10 часот е укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Во утринските часови се укинати и забраните за сообраќај на премините Плетвар, Стража, Пресека, Буково и Ѓавато.

Претходно АМСМ јави дека сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. На повисоките места и низ клисурите има остатоци од кашест снег на коловозите.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола од страна на МВР, а по претходно добиено мислење од страна на главниот координативен штаб.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и исклучително внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

 

Најнови вести