понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 164
home Вести

Укинати забраните за камиони, магла и слаб снег на дел од патиштата

Укинати забраните за камиони, магла и слаб снег на дел од патиштата

Укинати се забраните за тешки товарни возила што беа воведени на патните правци Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража и на патниот правец Маврово-Дебар.

Поради појава на магла утринава има намалена видливост од 50 до 60 метри на патот Тетово – Попова Шапка, до 50 метри на патот Делчево – граничен премин Делчево и до 100 метри во Крушево.

Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека снег со слаб интензитет провејува во Маврово и на планинскиот превој Стража, а во Гостивар врнежите се од дожд и снег.

На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози, додека на повисоките планински места во западните и југозападните делови од државата, по интервенцијата на екипите на „Македонија пат“ има остатоци од кашест снег, но тој не е пречка за сообраќајот.

Најнови вести

Коронавирус