четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Укината забраната за движење на товарни возила на патот Гостивар-Стража Кичево и обратно

Укината забраната за движење на товарни возила на патот Гостивар-Стража Кичево и обратно

браќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од 23.55 ч. е укината забраната за движење на ТМВ на магистралниот пат А2 Гостивар-Стража-Кичево и обратно. Во 06.15ч укината е збраната за ТТВ на крак Маврово – Дебар.

Патниот правец Р2332 Охрид-Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и Р1301 – Трпејца), од 15.11.2019 до 01.04.2020 е затворен за сообраќај за сите видови возила.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус