среда, 8. јули 2020. Вести денес: 1
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

УХМР: Зголемен водостојот на реките

УХМР: Зголемен водостојот на реките

Водостојот на сите реки во земјава е зголемен во однос на вчерашниот, а најголемо зголемување, повеќе од двојно имаат Црна Река и Струмица на по едно од мерните места, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Сепак, нивоата на реките најчесто се пониски од повеќегодишниот просек за ноември, а исклучок е Вардар во Скопје каде водостојот е повеќе од двојно повисок од вообичаениот.

Зголемување на нивоата бележат и Дојранското и Охридското Езеро, а водостотјо на Преспанското е ист како вчера.

Парламентарни избори 2020