среда, 28. септември 2022. Вести денес: 162
home Вести

УХМР со детална прогноза: Еве какво ќе биде времето до вторник (Фото)

УХМР со детална прогноза: Еве какво ќе биде времето до вторник (Фото)

Ноќва од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Во котлините долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд.

Повеќе врнежи ќе има во вториот дел од ноќта, кога врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 сантиметри.

Утре ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер.

Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност.

Најнови вести

Коронавирус