недела, 24. јануари 2021. Вести денес: 63
home Вести

УХМР најавува кога ќе престане дождот, на некои места ќе наврнат над 25 литри

УХМР најавува кога ќе престане дождот, на некои места ќе наврнат над 25 литри

Во текот на целиот ден ќе биде врнежливо. На повеќе места се очекува да наврнат над 15 литри на метар квадратен, а во јужните и источните делови од државата и над 25 литри на метар квадратен.

На повисоките планини, врнежите ќе бидат од снег. Синоптичарите најавуваат и слаб до умерен, а во источните делови на места засилен југоисточен ветер кој доцна попладне ќе се намалува. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 12 степени.

Според прогнозата на УХРМ, врнежите ќе престанат во вечерните часови, а најдолго ќе се задржат на североистокот.

Коронавирус