среда, 8. декември 2021. Вести денес: 117
home Вести

УХМР: Најавените врнежи нема да предизвикаат излевање на поголемите реки

УХМР: Најавените врнежи нема да предизвикаат излевање на поголемите реки

Нема опасност од излевање на поголемите реки во земјава и покрај најавите за локални поројни врнежи дожд во наредните неколку дена, соопшти УХМР.

Според Управата, доколку на одредени места врнежите бидат поинтензивни и паднат за кратко време и ако бидат во форма на невреме придружувани со силен ветер, можна е појава на слевање на вода во градските урбани средини поради неможноста за одведување на водата.

-Почнувајќи од денешните попладневни часови па во наредните неколку дена, на поедини места од државата се најавуваат локални поројни врнежи од дожд, при што нема опасност од излевање на поголемите реки во земјата. При краткотрајни интензивни врнежи можно е локално брзо зголемување на водостојот на помалите реки и суводолиците. При такви околности, предупредуваме на внимателно движење покрај помалите реки и суводолиците низ земјава, наведува УХМР.

Коронавирус