недела, 5. декември 2021. Вести денес: 111
home Вести

УХМР најава: Какво време не очекува утре и во наредните денови?

УХМР најава: Какво време не очекува утре и во наредните денови?

Времето утре во Република Македонија ќе биде променливо облачно со утринска магла по одделни котлини.

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде кон крајот на денот повремено ќе засилува.

Утринските температури ќе се движат од 1 до 6 степени целзиусови, а дневните од 6 до 13 степени.

Во следните денови ќе се задржи претежно облачно време со утринска магла по одделни котлини.

Под влијание на влажен бран од петок ќе има повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено во западните делови. На повисоките планини врнежите повремено ќе преминуваат во снег.

Од утре ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, што за време на викендот ќе услови повисоки дневни температури.

Коронавирус