вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 105
home Вести

Угостителска комора: Мерките се лоши, голем број угостители нема да ги отворат објектите

Угостителска комора: Мерките се лоши, голем број угостители нема да ги отворат објектите

„Мерките кои треба да се исполнат за да отворат угостителските објекти се ригорозни“, порачуваат од Туристичко-угостителската комора.

Од таму порачуваат дека се дозволува работа со 30 проценти од капацитетите, а трошоците за плати, сметки, кирии, остануваат исти.

-Со ваков протокол нема економска логика голем дел од нив да ги отворат терасите, порачаа тие.

Коронавирус