вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Учебната година нема да почне на 2 септември?

Учебната година нема да почне на 2 септември?

Синдикатот на работниците во образованието најавува штрајк на 2 септември кој ќе трае сè додека Владата не го прифати барањето за зголемување на платите. Денеска претставници на синдикалците имаа средба за да се организира штрајк. Министерот за образование штрајкот го смета како непотребен. Вели дека од минатата година, покачувањето на платата надминало 10% и оти следува и друго покачување, што според него, ќе ги исполни барањата на наставниците.

„Штрајк се организира тогаш кога нема решение. Ние нудиме решенија, 5% во 2018 година, 5% во 2019 година и ќе има уште едно зголемување на платите во образованието. Но, колку долго ќе трае и кога, не можам да кажам сега затоа што не ги разгледавме сите параметри, сè уште немаме јасна слика. Од обврските што ги преземавме како држава, за следната година кога податоците ќе бидат појасни, тогаш ќе излеземе пред јавноста и ќе кажеме колку ќе биде зголемувањето на платите“-изјави  Арбр Адеми, министер за образование и наука.

Разговорите меѓу синдикатот и министерството се одржаа во петокот, но немаше конкретни резултати. Нема најави ниту за нови преговори.

Извор: AlsatM

Најнови вести

Коронавирус