петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 133
home Вести

Учебната година нема да почне на 1-ви септември!?

Учебната година нема да почне на 1-ви септември!?

Стартот на учебната година ќе биде пролонгиран поради неопходноста од правење на законски измени за наставниот процес.

Според информации на Сител, на утринскиот состанок на Комисијата за заразни болести каде присуствувале и министрите Адеми и Филипче, било укажано дека за да има скратени часови со физичко присуство на децата во училиштата, мора да има Собрание и Влада за да бидат направени измени во законите. Тоа значи дека стартот на учебната година ќе зависи од преговорите и формирањето на новата Влада. Инаку, на утринскиот состанок, двајцата министри биле со псортиставени ставови – Адеми е за физичко присуство во училиштата додека пак Филипче за он лајн настава освен за првачињата.

Дискутирале и за комбиниран модел со кој до 5то одделение ќе одат на анстава а од 6то до 9то одделение да учат од дома, но како што велат од Комисијата, ризикот е голем бидејќи никој не знае што не чека од есен.