вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 48
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Учебната година нема да почне на 1 септември!

Учебната година нема да почне на 1 септември!

Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска во интервју за Сител најави пролонгирање на почетокот на учебната година најмалку до средината на септември.

„Очекуваме дека рокот за почеток на учебната година ќе биде пролонгиран. Тоа не е ништо страшно, гледаме дека таа во Хрватска почнува од 7 септември. Очекуваме дека Собранието по формирањето на Владата како приоритет ќе го земе изгласувањето на законските измени, па до средината на септември ќе почне и новата учебна година“, изјави таа.

Главната пречка, според неа, е потребата од измени на Законот за образование, со кои ќе се овозможи воведување настава од далечина и намалување на училишните часови на 30-35 минути за учениците до трето одделение, за кои се предлага да учат во училиште.