недела, 11. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Твитерџиите за маршот на СДСМ: Заев денес маршираше против себе, со сендвич во рака правда без мака

Твитерџиите за маршот на СДСМ: Заев денес маршираше против себе, со сендвич во рака правда без мака

Гори социјалната мрежа Твитер после маршот „Чекориме за правда“ во организација на СДСМ и Зоран Заев. Имено твитерџиите буквално се мајтапат со Заев пишувајќи дека со сендвич во рака правда без мака, додека пак други бараат утре Талат Џафери да го повтори маршот се со цел да присобере повеќе народ, алудирајќи на галасањето во неделата за законот за јавно обвинителство каде што го стави законот на гласање и откако не беше изгласан во 74 гласа ЗА, побара второ гласање за да се присоберат пратениците во собраниската сала.

Според дел од граѓаните, Заев наредувал пресуди, го отворил судството како пупка, а денеска пак со овој марш тој всушност протестирал против самиот себе, ако се земе во предвид дека еднаш е амнестиран за криминал од 8 милиони евра за случајот Глобал, а втор пат е ослободен од случајот Поткуп каде што цела јавност виде како бара 1 евро за Вицето, 1 евро за Црквата.

Прочитајте ги дел од твитер статусите:

Коронавирус