понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 154
home Вести

ТВ НОВА: Јанева се заканила на обвинителите во СЈО: Ако не ме браните ќе измислам работи за вас

ТВ НОВА: Јанева се заканила на обвинителите во СЈО: Ако не ме браните ќе измислам работи за вас

Атмосферата во СЈО која изминативе денови била тензична кулуминирала денеска кога шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева наредила обвинителите да бидат проверувани кога влегуваат и излегуваат од зградата на Специјалното јавно обвинителство, пишува ТВ НОВА.

Наредбата од Јанева за проверка на личните работи на обвинителите стигнала непосредно откако во СЈО била доставена поканата од Обвинителството за организиран криминал до Јанева да даде исказ за „Рекет“ велат обвинители од СЈО за НОВА.

„Примањето на поканата си го направи своето и Јанева си дозволи да нареди сите обвинители да бидат претресувани на влез во СЈО“ коментираше за НОВА обвинител во СЈО.

Обвинителката Фатиме Фетаи, тврдат извори од СЈО, бурно реагирала кога денеска на влез во СЈО полицајците и побарале да ја проверат. На нејзината реакција дека таа не е осомничена од СЈО за да биде проверувана, полицајците рекле дека наредбата ја добиле од Јанева.

Фатиме Фетаи за НОВА потврди дека полицајците и побарале да и и ја проверат чантата кога се враќала од пауза, што досега важело само за лица кои не се вработени во СЈО.

Коронавирус