среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 1
home Вести

ТВ Алсат М: Во тетовско Шипковица мечка превртувала гробови и јадела од покојниците

ТВ Алсат М: Во тетовско Шипковица мечка превртувала гробови и јадела од покојниците

Жителите на тетовското село Шипковица, кое се наоѓа на падините на Шар Планина, деновиве наоѓале отворени гробови и човечки коски расфрлани низ гробиштата, објави ТВ Алсат-М.

Според очевидци, штетата ја предизвикувала мечка, која ги кревала надгробните плочи и ги јадела остатоците од покојниците.

Жителите се вознемирени од помислата дека мечката би можело да нападне и жители на селото и бараат помош од Министерството за земјоделство и шумарство, како и од СВР Тетово.

Коронавирус