сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Тутунарите на протест: Блокиран патот Прилеп-Битола, не отстапуваат од нивните барања да се зголеми откупната цена на тутунот

Тутунарите на протест: Блокиран патот Прилеп-Битола, не отстапуваат од нивните барања да се зголеми откупната цена на тутунот

Власта и министерството за земјоделие речиси никако да ја слушне маката на тутунарите.

Тие останаа глуви и слепи на сите барања до сега од страна на тутунарите од цената земја, особено за тутунарите од Прилепско битолскиот регион.

Тие денеска во знак на револт излегоа и на протест блокирајќи го патниот правец Прилеп-Битола.

Тутунарите инаку бараат реална откупна цена, а досега се откупени само три проценти од 23 илјади тони тутун, по ниска цена.

Велат дека нема да отстапат од нивните барања.

Коронавирус