среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 80
home Вести

Трупуновски: За скап мебел и возила во МЗШВ ќе се има пари, а за земјоделците буџетот се крати

Трупуновски: За скап мебел и возила во МЗШВ ќе се има пари, а за земјоделците буџетот се крати

Дополнителни средства за кожни фотелји и автомобили, а помалку пари за земјоделците, ова се предвидува со ребалансот на буџетот во делот на МЗШВ, ова денеска преку прес-конференција го истакна Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Додека земјоделците мака мачат како да најдат откуп за произведеното, додека ги чекаат ветените субвенции и мерките за дополнителна помош, Зоран Заев со неговиот ребаланс во делот на МЗШВ предвидува дополнителни 25.000 евра за купување на мебел и нови 150.000 евра за купување на автомобили. Заев и Димковски кратат и неверојатни 20 милиони евра од ставката за рурален развој од буџетските средства на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството. Тоа се пари за унапредување и модернизација на земјоделството. Ветуваа многу, не реализираа ништо. Откуп нема, земјоделските производи завршуваат на буниште. Земјоделците немаат пари, ниту да си ги изораат нивите, а не пак да преживеат, потенцира Трипуновски.

Тој додава дека оваа власт крати 1.5 милиони евра и од ставката за водостопанство, каде изминатиов период имаше сериозни проблеми кој што нанесоа огромна штета на земјоделското производство.

-Откако дојдоа на власт до денес, немаат реализирано ниту еден проект во водостопанството, како што проаѓа времето така гледаме дека и воопшто немаат план нешто да направат во овој сегмент. Пред извесно време обелоденивме дека програмата за финансиска поддршка во земјоделството е во минус од 65 милиони евра, а денес гледаме дека со ребалансот не се одвојуваат пари за земјоделието, тоа значи дека земјоделците и понатака ќе ги чекаат ветените субвенции. Со ова власта уште еднаш покажува дека земјоделството и македонскиот земјоделец не се во фокусот односно земјоделците како и до сега сами ќе мора да се снаоѓаат во решавањето на своите секојдневни проблеми. Со СДСМ земјоделието не може да тргне од мртва точка. СДСМ мора да си замине. Затоа потребни се брзи предвремени парламентарни избори, вели Трипуновски.

Коронавирус