вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Трочањи: Ова претставува голема чест за Унгарија и за мене, а јас ќе направам се за да ги оправдам очекувањата

Трочањи: Ова претставува голема чест за Унгарија и за мене, а јас ќе направам се за да ги оправдам очекувањата

Новоименуваниот комесар за соседска политика и проширување Ласло Трочањи изјави дека е почестен со функцијата на која го назначи Урсула фон дер Лајен.

-Ме израдува веста дека новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, очекува од мене да ја преземам функцијата комесар за соседска политика и проширување. Ова претставува голема чест за Унгарија и за мене, а јас ќе направам се за да ги оправдам очекувањата од мене, вели Трочањи.

 

Коронавирус