петок, 9. декември 2022. Вести денес: 196
home Вести

Трипуновски: Власта на Зоран Заев ги заборави системите за наводнување и го распродаде државното земјоделско земјиште

Трипуновски: Власта на Зоран Заев ги заборави системите за наводнување и го распродаде државното земјоделско земјиште

На денешната панел дискусија организирана од ВМРО-ДПМНЕ на тема „Четири години власт на Заев, четири години украден живот“ во однос на земјоделието говореше Цветан Трипуновски кој што истакна дека владата на Зоран Заев системите за наводнување во земјоделието тотално ги заборави и прави класична распродажба на државното земјиште.

„Ниту навремена исплата на субвенции ниту загарантиран пласман и откуп на земјоделските производи ниту поголем девизен прилив за Македонија. Владата предводена од СДСМ донесе погубни политики за Македонија. Водата како битен ресурс требаше да има особен акцент. За потсетување СДСМ во предизборието ветуваше инвестиции од десетици милиони евра. на годишно ниво за изградба и обнова на постоечките системи за наводнување. Денеска сме сведоци дека во овие четири години приоритет за АД Водостопанство и владата предводена од Зоран Заев приоритет се набавка за нови возила за ова акционерско друштво но не и изградба и санација на постоечките системи за наводнување. Се доведоа во ситуација да не можат плата на вработените да им исплатат во акционерското друштво. Менаџерскиот тим кој го предводи АД Водостопанство не успеа ниту да набави резервни делови а не пак да инвестираат. ВМРО-ДПМНЕ вети и стои на тоа дека ќе инвестираме 20 милиони на годишно ниво во наредните 10 години“ истакна Трипуновски.

Трипуновски додаде и дека власта предводена од Зоран Заев се обидува да  ја распродаде Македонија и државното земјоделско земјиште.

„СДСМ се обидува да ја распродаде Македонија. Ова законско решение има многу скриени елементи кој што јавноста треба да ги знае планираат во првите три години со годишните програми кој што сакаат да ги донесат да продадат 50 000 најквалитетно земјоделско земјиште. Накратко кажано ќе останеме и без квалитетна почва и без средства“ нагласи Трипуновски.

Говорници кои говорат на трибината се:

  • Гордана Димитриеска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ
  • Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ
  • Весна Јаневска од Комисија за образование и наука
  • Синиша Ивановски од Комисија за инфраструктура, урбанизам и транспорт
  • Цветан Трипуновски од Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство
  • Кирил Лазов од Комисија за здравство
  • Борко Ристовски од Комисија за спорт
  • Зоран Љутков од Комисија за култура
  • Татјана Ристова Димова од Комисија за труд и социјална политика, демографија и родови прашања

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Панел дискусија – „4 години Заев, 4 години украден живот, доста е“!

Лазов: Владата предводена од СДСМ катастрофално се справува со корона кризата и има нула реализација на ветени проекти

Славески: Од ветените 5% БДП секоја година добивме 0.7% за четири години и промашен даночен систем што ја зголеми сиромаштијата

Јаневска: Реформата на Царовска има цел да променат учебниците како што ќе побара Бугарија и да се потрошат 21,5 милиони евра

Јаневска: Царовска не нуди дигитализација, туку само дигитални учебници кои ќе предизвикаат дискриминација кај децата, училиштата се распаѓаат нека почне прво нив да ги средува

Лазов: Планираниот клинички центар во Србија е ист како оној во Македонија, разликата е што овој ветуван од Заев и Филипче е 4 пати поскап

Трипуновски: Владата на Зоран Заев ги заборави земјоделците и ги остави без откуп со ниски цени и неисплатени субвенции

 

Најнови вести

Qatar 2022