сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 100
home Вести

Трипуновски по барање на тутунарите во посета на општина Долнени: Во моментов само една компанија врши откуп на тутун

Трипуновски по барање на тутунарите во посета на општина Долнени: Во моментов само една компанија врши откуп на тутун

Денеска повторно бев во општина Долнени на барање на тутунарите од селата Новоселани, Дебреште и Ропотово, напиша на својата Фејсбук страница дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски.

Трајан заедно со Шапуриќ во саботната посета од затворен тип на општина Долнени ветувале многу, а не исполниле ништо. Веќе во понеделникот биле затворени откупните пунктови, а во моментов само една компанија врши откуп на тутун. Меѓутоа и тутунот што се откупува е со пониска цена и класа од реалната. Проблем плус е увозот на тутун и досега се увезени над 600 тони тутун додека домашниот не се откупува, пишува Трипуновски.

Ваквите лаги и манипулации со земјоделците мора да престанат!, порачува тој

Коронавирус