петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Трипуновски на средба со тутунарите од Долнени: Откако се дозволи увоз на тутун, македонскиот тутун стои неоткупен

Трипуновски на средба со тутунарите од Долнени: Откако се дозволи увоз на тутун, македонскиот тутун стои неоткупен

Дополнителниот министер за земјоделие Цветан Трипуновски денеска на барање на тутунарите се сретна со истите од селата во Долнени.

-Денеска на барање на тутунарите бев село Црнилиште, Долнени.

Откако се дозволи увоз на тутун, македонскиот тутун стои неоткупен. Речиси сите откупни пунктови се затворени, а и тие неколку што работат тутунот го земаат за две класи пониско од реалната. Единственото барање на тутунарите е да им се откупи догооврениот тутун со реална процена на класите, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Коронавирус