недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Трипуновски на средба со граѓаните на Орман и Ѓорче Петров

Трипуновски на средба со граѓаните на Орман и Ѓорче Петров

Денеска бев во Орман, Ѓорче Петров, на средба со земјоделците за да ги слушнам нивните проблеми.

Веќе три години 350 хектари обработливо земјиште во Орман, Волково и Никиштане е без наводнување. Заради негрижата и неажурноста на водостопанство и локалната самоуправа овок канал три години не е исчистен, а тоа значи суша и необработување на земјиштето и нема никакво производство.

Му ветив на чичко Ванчо дека ќе дојдам утре и лично да ја видам неажурноста на надлежните, напиша на Фејсбук дополнителниот заменски министер во министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски.

Коронавирус