вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 89
Во живо

Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Вести

Тричковски шири омраза на социјалните мрежи, на роднина на Кацарска тоа му се допаѓа

Тричковски шири омраза на социјалните мрежи, на роднина на Кацарска тоа му се допаѓа

Во моменти кога Република Македонија се соочува со една од најголемите здравствени кризи кои воопшто ја зафатиле државата, наместо единство и поддршка, платениците на СДСМ пропагираат омраза.

На јавноста и е познато дека Бранко Тричковски е еден од луѓето кои долги години пишува за издигнување на функционерите на СДСМ и ширење омраза и пропагирање насилство врз ВМРО-ДПМНЕ и нејзините членови.

Овој пат сведоци сме на дека Тричковски на својот Фејсбук профил објавил статус во кој директно посакува зараза од Ковид-19 на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Ваквото однесување придонесува за разединување и нарушување на и онака разнишаната атмосфера поради појавата на пандемијата предизвикана од коронавирусот. Во целиот скандал е инволвиран и близок роднина на Кацарска кој го поддржува Тричковски во ширењето омраза.

Надлежните институции долго време зборуваат за спречување на говорот на омраза. На Република Македонија и е потребно единство и сплотеност во овие тешки моменти на здравствена и економска криза, а не дневно политички препукувања и ширење на омраза по социјалните мрежи.

Коронавирус