четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 138
home Вести

Тричковски од СДСМ: А да го скршиме малерот и на следните натпревари да играме под ново име?

Тричковски од СДСМ: А да го скршиме малерот и на следните натпревари да играме под ново име?

Скандалозниот провладин аналитичар, новинарски перјаник на Зоран Заев и идеолог на СДСМ, Бранко Тричковски на својот ФБ Профил се произнесе со шокантен коментар во врска со ракометниот натпревар Македонија- Шпанија.

Нашите ракометари после неколку успешно одиграни натпревари, вчера претрпеа убедлив пораз од квалитетната шпанска репрезентација.

На ваквиот резултат, Тричковски коментираше:

„А да го скршиме малерот и на следните напревари да играме под ново име?“

Ваквиот коментар е само доказ на тоа дека провладини аналитичари ја поддржуваат Владата на СДСМ  за промена на името на Македонија со што ќе се промени македонскиот идентитет, јазик и култура.

Инаку Тричковски честопати се изјаснува со статуси кои имаат противдржавни содржини. Еден од нив е и статусот :

„И јас сум за војна во која ќе загинат сите патриоти!“

 

Најнови вести

Коронавирус