среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 156
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Трајанов: Честитка до Поглаварот и Синодот на МПЦ

Трајанов: Честитка до Поглаварот и Синодот на МПЦ

Признавањето на Македонската Православна Црква од страна на Вселенската патријаршија преставува историски чин со огромно значање за Синодот на МПЦ , сите црковни достоинственици и верници, како и за сите граѓани.

МПЦ низ вековите е чувар на Македонскиот национален идентитет и кохезиона сила на Македонците каде и да се.

За трпеливоста и мудрата политика, честитки до Поглаварот г.г.Стефан и Синодот на МПЦ, се наведува во партиското соопштение.

Коронавирус