петок, 20. мај 2022. Вести денес: 2
home Вести

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: 27 годишно момче почина од коронавирус, немал никакво претходно заболување!

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: 27 годишно момче почина од коронавирус, немал никакво претходно заболување!

Пациент на возраст од 27 години од Куманово починал на Инфективната клиника во Скопје од ковид-19, потврдило Министерството за здравство за МКД.мк.

Момчето било примено на Инфективната клиника во исклучително тешка состојба, а пред тоа неколку дена се лекувал дома, бил под надзор на матичен лекар, а два дена бил лекуван амбулантски во кумановската болница.

„Поради нагло влошување на состојбата и пад на сатурацијата до 50% пациентот е префрлен на Клиниката во Скопје во исклучително тешка состојба, каде беше ставен на неинванзивна вентилација. Пациентот немаше хронични заболувања освен покачена телесна тежина“, рекле од Министерство за здравство за порталот.

Коронавирус