среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

ТРАГЕДИЈА: Повозрасна жена паднала пред банка, носејќи маска на носот и устата

ТРАГЕДИЈА: Повозрасна жена паднала пред банка, носејќи маска на носот и устата
илустрација

Сведоштво на случаен минувач кој бил сведок на трагичната ситуација објавува порталот Брегалнички.мк.

“ДО ФИЛИПЧЕ, КОМИСИЈАТА И СИТЕ НАПИКАНИ ТАМУ ВО ВЛАДА И СОБРАНИЕ И ТИЕ ШТО ИМ ПОМАГААТ ВО ОВА КОРОНА ЛУДИЛО!
СО ЧИСТА СОВЕСТ МОЖЕ ДА КАЖАМ, ДЕКА СИТЕ ВИЕ СВЕСНО УБИВАТЕ ЛУЃЕ!

Само што се вратив пред еден час бев сведок на трагична случка која можеше да заврши фатално!
Жена околу 70г се струполи како вреќа, чекајќи на ред пред банка. Едно момче ја подигна за да ја седне но се жалеше на силна болка во р’бетот и збревташе џигер модра (цијаноза) со МАСКА N 95 на лицето. Јас веднаш и ја тргнав маската и почна да и се враќа природната боја, но упорно со рацете се обидуваше повторно да ја стави маската. И реков дека паднала поради недостаток на кислород од маската, која беше дури пластифицирана но го запомнив бројот. Ме погледна исплашено со насолзени очи и ми рече: морам да ја носам, немам пари да плаќам казни. ТРАГЕДИЈА МЕ ТРОГНА ДЛАБОКО ВО ДУШАТА.  ДО КАДЕ ЌЕ ОДИ ОВА РЕЖИРАНО ЛУДИЛО?”

извор: Брегалнички.мк