понеделник, 6. април 2020. Вести денес: 173
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Тошковски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го смени законот за ЈО кој според сите правни експерти е противуставен

Тошковски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го смени законот за ЈО кој според сите правни експерти е противуставен

Околу тоа дали законот за ЈО ќе претрпи промени, адвокатот Панче Тошковски во емисијата “200” на Алсат М ТВ рече дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го смени тој закон за ЈО кој според сите правни експерти е противуставен.

-Што се случи со законот за ЈО е јасно и како се донесе тој.Законот беше донесен под закани, уцени, притисок и други методи што СДСМ добро си ги знае. Законот е спротивен на Европската конвенција за човекова права и слободи и законот е противуставен. Пазете. Во овој закон има член во кој се вели дека истиот ќе се применува од 30 јуни 2020 година. Ејјј 30-ти јуни! Па, зошто го поминаа сега?! Кога 95 отсто од експертите велат дека законот не чини они го поминаа во собрание. Знаете зошто? Затоа што се плашат дека ќе одговараат, ете зошто, рече Тошковски.

Коронавирус