вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Топлото време продолжува неделава, еве кога се очекува пад на температурите и дожд

Топлото време продолжува неделава, еве кога се очекува пад на температурите и дожд

Продолжува сончевото и многу топлото време со температури до 40 степени до претстојниот викенд, кога се очекува да има намалување на температурите и локален дожд со ретки грмежи.

Од УХМР информираат дека до четврток времето ќе биде сончево и многу топло со температури до 40-тиот степен. Во попладневните часови ќе има услови за појава на изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Во петок и во деновите од викендот ќе има намалување на температурите и локален дожд со ретки грмежи.

Утре максималната температура ќе се движи од 29 до 39 степени, во среда до 40, , четврток од 32 до 40, петок од 29 д 48, сабота од 27 до 36 и недела од 28 до 37 степени.

Коронавирус