сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 58
home Вести

Тимионие: Успешни избори се предуслов за датум

Тимионие: Успешни избори се предуслов за датум

„Знам дека предлогот на Комисијата треба да го добиеме до крајот на месецов. Ова не се одлучува еднострано. Има консензус за нашите предлози. Не очекувам компликации бидејќи нашите предлози беа базирани на аргументи за кое е потребно време. Мислам дека до самитот во Загреб ќе бидеме спремни“, вели францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за Утрински брифинг.

– Потребно ни се успешни избори. Прогрес во агендата. Бидејќи постои метологија, но постои и агенда на реформи во политичката агенда како и законот за Обвинителството, изјави францускиот амбасадор Тимоние.

Најнови вести

Коронавирус