петок, 10. јули 2020. Вести денес: 30
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Тетовските пожарникари на протест

Тетовските пожарникари на протест

Пожарникарите во Тетово протестираа зашто не добиваат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место. Ако се исполнат нивните барања, пожарникарите и понудија на општина Тетово договор за прекинување на судскиот спор за неплаќање на додатоците од 2005 година наваму, објавува Алсат-М.

„Бараме она што вели Законот, 29% не плаќа општина Тетово, ноќен труд, но треба да се плати 42%. Државните празници ни се плаќаат 42%, а полицијата и другите институции земаат 150%. Нам ни ги крадат овие средства, викендот ни се плаќа 29% а според закон треба 42%“, изјави Фариз Џемаили, пожарникар.

„Чекаме униформи, чекаме превозни средства кои се стари и кои се расипуваат. Имаме стари униформи и не функционираме веќе од донации, треба да ни помогне и премиерот Заев и Управата за заштита и спасување“.

По протестот, општина Тетово ги покани пожарникарите на состанок.

„Во текот на следната недела, пожарникарите ќе ги поканиме за да го изнесат проблемот. Барањата како што се опрема, камиони и друга опрема се скапи и за тоа ќе ни треба помош од владата и Центарот за заштита и спасување“, велат од Општина Тетово.

Ако не се постигне договор со општина, пожарникарите најавуваат продолжување на протестот. Освен пожарникарите во Тетово, со истиот проблем се соочуваат бригадите во Гостивар, Кичево и другите градови.

Парламентарни избори 2020