четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 113
home Вести

Тетова1: Лика дефинитивно му врти грб на Али Ахмети- Формира нов политички субјект?

Тетова1: Лика дефинитивно му врти грб на Али Ахмети- Формира нов политички субјект?

Поранешниот вицепремиер Хазби Лика, кој долго време воопшто не излегува во јавност, ги прави последните подготовки за формирање нов политички субјект.

Информациите до кои стигна порталот Тетова1 велат дека Лика најдоцна во септември ќе формира нов политички субјект.

Во ова ново политичко патешествие, на Хазби Лика се очекува да му се придружат сите членови и поранешни функционери на ДУИ кои се незадоволни од сегашното раководство на партијата на чело со таканаречениот „Кланот од Зајас“.

Незадоволството во ДУИ се зголеми особено по објавувањето на разговорите од страна на Ел Чека, но и по промените во владата каде што беа отпуштени некои директори кои важеа за блиски до Лика.

Коронавирус