недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 42
home Вести

Тепањето ученичка во дворот на неготинското училиште, прв ваков случај, тврди психологот Кабранова

Тепањето ученичка во дворот на неготинското училиште, прв ваков случај, тврди психологот Кабранова

Тепањето ученичка во дворот на неготинското училиште од страна на други две ученички, кое всушност се најде и во видео на интернет, е прв ваков случај во ОУ „Гоце Делчев”, вели психологот Елена Кабранова.

Таа појасни дека помладите генерации главно имаат малку попроблематично однесување и помала дисциплина, споредено со тоа на нивните врсници од минатото. Полесно доаѓаат во конфликти, почесто знаат да навредуваат и да не почитуваат. Агресивноста кај некои од децата, вели, е поради бројни причини.

– Но, физичко насилство во ваков обем досега немаме регистрирано. Главно се се сведувало на вербално насилство, тоа го покажуваат и нашите истражувања кои ги правиме секоја година, нагласи Кабранова.

За случајот ги известиле и Центарот за социјални работи и полицијата. Тепачката била случајна, за тинејџерска љубов и трите девојчиња кои претходно биле другарки, се смириле и се каеле.

Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски рече дека за понеделник на полициски распит се повикани сите инволвирани, со цел расветлување на случајот со тепачката.

МИА

Најнови вести