сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 55
home Вести

Телефонот на Јанева треба да даде информации за истрагата против Боки 13

Телефонот на Јанева треба да даде информации за истрагата против Боки 13

Мобилниот телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева е одземен по наредба на Обвинителството за гонење организиран криминал и корпција, потврдија за МИА од Обвинителството.

Мобилниот на Јанева е одземен заради прибирање повеќе информации за истрагата што Обвинителството ја отвори денеска против Бојан Јовановски (Боки 13) и Горан Милевски (Зоки Кичеец), првоосомничен и второосомничен за изнудување пари.

Од Обвинителството, исто така, потврдија и дека е извршен претрес во канцеларијата на Јовановски во 1ТВ на која тој е сопственик. Јовановски и Милевски се спроведени во Кривичниот суд на распит пред истражен судија кој треба да одлучи дали ќе им биде одреден притвор како што денеска побара Обвинителството.

По собрани вербални и материјални докази, Обвинителството денеска отвори истрага во која двајцата осомничени ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Тие во два наврата примиле вкупно 1,5 милион евра од побарани осум милиони евра од лице против кое се водело истрага. На осомничениот од кого ги изнудиле парите му ветиле дека преку обвинител со кого имаат пријателски врски т.е. влијание ќе ја запрат истражната постапка или ќе му ја олеснат положбата во постапката.

Инаку, специјалната обвинителка Катица Јанева денеска депонираше оставка од функцијата. Оставката, како што наведе Јанева во соопштение објавено на веб-страницата на СЈО, ќе биде активирана во моментот кога политичките партии ќе се усогласат за новото законско решение за СЈО и ќе го изберат нејзиниот наследник.

Коронавирус