сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 38
home Вести

ТАЖНА ВЕСТ: Ведрана не издржа, се бориме за Искра- ова се броевите за донација

ТАЖНА ВЕСТ: Ведрана не издржа, се бориме за Искра- ова се броевите за донација

Едно од двете предвреме родени бебиња во Скопје, малата Ведрана почина. Останува сите да донираме и да и помогнеме на нејзината сестричка Искра, да и дадеме шанса за живот.

Ведрана и Искра беа предвреме родени сестри близначки. По 13 дена од нивното раѓање кај Ведрана настанало влошување на состојбата, по направени бројни иследувања се поставила дијагозна – вродена аномалија на дебелото црево ( Dg. Colon Agangionalis ) и сомнение за Цистична фиброза. Индицирана била хирушка интервенција – лапаратомија и истата била реализирана на ден 07.05.2019 година.

Родителите и натаму имаат потреба од финансиска помош која може да ја донирате со следните броеви:

Телеком: 143144
ВИП: 143600

Финансиска помош за родителите можете да ја донирате на следната сметка:

Број на сметка: 200003447571470
Стопанска банка
Назив: Маргарита Блажевска- ХУМАНИТАРНА СМЕТКА.

Коронавирус