понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 52
home Вести

ТАЖНА ВЕСТ: Почина поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

ТАЖНА ВЕСТ: Почина поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

Вечерва почина Кирил Андоновски, поранешен пратеник во Собранието на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, каде што беше и претседател на Законодавно-правната комисија.

Завршил Правен факултет, а во неговата кариера тој беше и член на Државната изборна комисија, претседател на партиската Статутарна комисија, секретар на Правната комисија и Судот на честа, член на Извршниот одбор на Град Скопје, како и професор во средно училиште.

Андоновски е роден во Долно Мелничани, Дебарско, во 1937 година.

Коронавирус