понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 48
home Вести

ТАЖНА ВЕСТ: Почина македонскиот режисер и драматург

ТАЖНА ВЕСТ: Почина македонскиот режисер и драматург

Македонскиот режисер и драматург Златко Славенски денес ненадејно почина во Скопје.

Славенски беше вработен како професор на Факултетот за драмски уметности. Тој е роден во Скопје во 1966 година.

Режисерот потпиша бројни театарски претстави меѓу кои се „Соларис“, „Папокот на светот“, „Супернова“ и „Бесови“.

Коронавирус