четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 137
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Ташковски до Димковски: Министре, зошто на протестот употребивте вооружени полицајци против земјоделците?

Ташковски до Димковски: Министре, зошто на протестот употребивте вооружени полицајци против земјоделците?

Зошто на протестот, господине министре, употребивте вооружени полицајци против земјоделците? Ова прашање го постави Стојче Ташовски, земјоделец од Лешово до министерот за земјоделство Трајан Димковски во денешното гостување во емисијата Отворено на ТВ 24.

Димковски посочи дека тоа е проценка на министерството за внатрешни работи со кое што раководи Оливер Спасовски.

За потсетување на јавноста, земјоделците на 26-ти октомври протестираа пред Владата поради лошиот третман од страна на Владата на СДСМ и министерот Трајан Димковски.

Но, патот им беше попречен од наоружените специјалци, а земјоделски производи им завршија пред мостот „Гоце Делчев“, каде полицијата им го попречи патот.

По получасовната блокада земјоделците го поминаа полицискиот кордон и се упатија кон Владата од каде и порачаа на власта дека веќе не можат да ги трпат нивните катастрофални политики во земјоделството.

Најнови вести

Коронавирус