четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 9
home Вести

Таравари: Владата на СДСМ се посвети само на Преспанскиот договор, на ништо друго!

Таравари: Владата на СДСМ се посвети само на Преспанскиот договор, на ништо друго!

За Преспанскиот договор работевте, ама требаше да се тераат и други работи. Кажете ми една изградена болница, кажете ми една инвестиција во едно училиште има само едно во Скопје, јас барав, не дозволи министерството и најдовме од донации, рече Арбен Таравари од Алијансата за Албанците на дебатата на телевизија 24.

Според него, нема ниту една инвестиција во опозициска општина.

-Во Гостивар не доаѓа никој од Владата. На општината каде сум градоначалник на пример, Гостивар, на владата и текнуваше само кога земаше ингеренции, посочи Таравари.

Говорејќи за претстојните избори и евентуални коалиции, Таравари рече: „Ние не избираме коалициски партнер кој ќе победи со тој ќе разговараме, се разбира треба да се погодиме и по програма“.

Коронавирус