понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 131
home Вести

Таравари е скептичен: Македонија тешко дека ќе започне со вакцинација пред мај или јуни

Таравари е скептичен: Македонија тешко дека ќе започне со вакцинација пред мај или јуни

Опозициските партии во Македонија велат дека доцнењето во процесот на снабдување со вакцини ја покажува неспособноста на владините преставници.

-Сметам дека ние како држава заглавивме во договорите направени со компаниите што произведуваат вакцини, а исто така и во врска со програмата COVAX, вели за Радио Слободна Европа, Арбен Таравари од опозициската коалиција, Алијанса за Албанците – Алтернатива.

Таравари, кој претходно беше на чело на Министерството за здравство, е скептичен дека Македонија може да започне масовна кампања за вакцинација пред мај или јуни.

-Не е лошо граѓаните да имаат повеќе опции, да ги имаат кинеските вакцини тука, но и вакцините на другите две компании, а потоа оставете ги луѓето да го изберат она што мислат дека е најдобро, нагласува Таравари

Андон Чибишев, кој е член на собраниската Комисија за здравство, исто така ја обвинува владата за неспособност поради доцнењето во обезбедувањето на вакцината.

-Еднаш не уверуваа дека сè е во ред, дека нашите власти постигнаа договор да обезбедат 500 илјади или 800 илјади дози преку системот COVAX и тогаш се покажа дека овој систем не работи и дека нема да добиеме вакцини. Слушнавме дури и изговори од претседателот на државата и министерот за здравство дека сме многу мал пазар, затоа сме игнорирани, рече Цибишев, кој доаѓа од редовите на македонската опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија