сабота, 14. декември 2019. Вести денес: 22
home Вести

Талат Џафери повикан на распит во Обвинителството

Талат Џафери повикан на распит во Обвинителството

Претседателот на Собранието, Талат Џафери е повикан во Обвинитеството. Тој на 4-ти декември ќе треба да даде исказ поврзан со настаните на 27-ми април кога беше избран за собраниски спикер, а во врска со  отворена истрага на барање на битолско граѓанско здружение, објави „Плусинфо“.

Освен Џафери, покана од обвинителството добиле и неколку други пратеници кои учествувале на седницата на 27 април.