сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 128
home Вести

Талат Џафери бил потенцијален кандидат за претседател на ДУИ

Талат Џафери бил потенцијален кандидат за претседател на ДУИ

Доколку ДУИ не го поддржеше Стево Пендаровски за консензуален кандидат, како една од опциите кои се разгледувале во партијата била и опцијата за претседател да го кандидираат собранискиот спикер, Талат Џафери.

Ова го изјави потпретседателот на партијата Изет Меџети во вчерашната дебатна емисија Клик Плус на ТВ21.

Тој додаде дека ДУИ го почитува професорот Блерим Река, зад чија кандидатура застанаа Алијанса за Албанците и Беса, но, како што рече, став на партијата е дека кандидат Албанец не може да победи на претседателски избори.

-Немаме ништо против г. Река, но врз основа на анализите, дојдовме до заклучок дека еден кандидат Албанец не може да победи доколку бројките не му одат во корист, доколку минимум нема еден македонски политички субјект зад него, за да биде претседател на сите граѓани и одевме според принципот на консензуалност, бидејќи на овој начин мислиме дека го факторизираме албанскиот глас – рече Меџети.

Коронавирус