сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 49
home Вести

Тачи има три услови за коалиција со СДСМ, едниот од нив е ДУИ да не биде дел од коалицијата

Тачи има три услови за коалиција со СДСМ, едниот од нив е ДУИ да не биде дел од коалицијата

Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, е подготвен да направи предизборна коалиција со СДСМ, но за тоа има три услови.

Првиот услов е ДУИ да не биде дел од следната влада. Вториот услов е претседателот на ДПА да биде вицепремиер и да има само еден вицепремиер, рече Тачи.

Коронавирус