петок, 15. јануари 2021. Вести денес: 132
home Вести

Табла со Северна Македонија ставена на владата

Табла со Северна Македонија ставена на владата

Попладнево е поставена табла со новото име Република Северна Македонија на владината зграда на Илинденска б.б.

-Таблата со новото уставно име е поставена еден ден пред посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, прв грчки премиер кој доаѓа во официјална посета на државата од осамостојувањето. На таблата името е напишано на три јазици, на македонски, на албански и на англиски. Таблата е поставена на десната страна од влезот во зградата на владата, објави Телма.

Претходно на врвот на зградата стоеше натпис Влада на Република Македонија, но буквите беа симнати на 11-ти февруари, откако Собранието го смени уставното име по Преспанскиот договор.

Коронавирус