среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 150
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Светски ден на метрологијата

Светски ден на метрологијата

Во Скопје денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на метрологијата – 20 мај. На одбележувањето што го организиран Бирото за метрологија, ќе се обратат министерот за економија Крешник Бектеши, амбасадорото на ЕУ во Скопје Дејвид Гир и директорката на Бирото, Мерита Мустафаи.

Светскиот ден на метрологијата го слави потпишувањето на Метарската конвенција во која членува и Република Северна Македонија преку Бирото за метрологија.

Конвенцијата ја постави рамката за глобална соработка помеѓу науката за мерење и нејзините индустриски, комерцијални и општествени апликации.

Коронавирус