петок, 20. мај 2022. Вести денес: 29
home Вести

Светиот крст од реката Луда Мара го извади студентот Ѓорѓи Стојков

Светиот крст од реката Луда Мара го извади студентот Ѓорѓи Стојков

Студентот Ѓорѓи Стојков од Кавадарци го фати Светиот крст во реката Луда Мара на денешниот верски празник Богојавление-Водици.

Тој има дваесет години, појасни дека ова му било втор обид и изрази задоволство што успеал.

– На сите верници им посакувам здравје и среќа. Благослов, бериќет и се најдобро. За многу години, Бог се јави, рече тој.

Отец Мартин Деневски се заблагодари што се повеќе и повеќе се полнат храмовите и изрази надеж дека пандемијата од коронавирус ќе ја снема за брзо време.

Стојков доби пригодни подароци.

Коронавирус