вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 170
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Свечена Светосавска академија во МНТ

Свечена Светосавска академија во МНТ

Српската заедница во земјава со свечена Светосавска академија вечер во Македонскиот народен театар ќе го одбележи 27 Јануари, Националниот празник на Србите – Денот на српскиот просветител Свети Сава.

На настанот најавено е обраќање на премиерот Оливер Спасовски, како и на делегациии од Србија и Република Српска, а ќе се одржи и богата културно-уметничка програма.