вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Судска одлука за притвор не се зема од канцеларија на обвинител, туку од Суд

Судска одлука за притвор не се зема од канцеларија на обвинител, туку од Суд

Попладнево во просториите на Јавното обвинителство сам се појави Сашо Мијалков, обвинет во предметот „Таргет-Тврдина“, каде што за во петок се очекува и судска пресуда.

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков кој од неделата беше недостапен за органите на прогонот, попладнево се појави пред Јавното обвинителство за, како што изјави, да го подигне решението за куќен притвор што му го одреди Кривичниот суд.

-Разбрав утрово и навистина ми е жал и дојдов во обвинителството. Вчера бев болен и кога дознава сабајлево, дојдов сега во обвинителството. Имав симптоми на корона и затоа сакав да се изолирам. Одам да го видам решението. Оној што ме познава знае дека кога ќе дадам збор нема да го погазам, рече Мијалков за Телевизија 24.

Мијалков кажа дека дека не избегал, туку во текот на вчерашниот ден бил во излозација поради здравствени причини. Тој им се извини на граѓаните, на премиерот, Владата и на сите други институции за непријатностите што биле предизвикани.

-Би сакал да се извинам на целата македонската јавност заради непријатноста што се случи во државата. Се извинувам на владата, премиерот, министрите, институциите, рече Мијалков за ТВ 24.

Но она што е интересно во челата ситуација е фактот што судска одлука за притвор не се зема во канцеларија на обвинител, тука од судот и целата ситуација околу овој случај делува како еден вид на една „сапоница“ на која се уште не се знае каков ќе биде крајот.

Коронавирус