петок, 3. декември 2021. Вести денес: 55
home Вести

Судот во Скопје му одреди 30 дена притвор на поранешниот член на УЧК, започнува процедурата за екстрадиција во Србија!

Судот во Скопје му одреди 30 дена притвор на поранешниот член на УЧК, започнува процедурата за екстрадиција во Србија!

Кривичниот суд во Скопје му одреди 30 дена притвор на поранешниот член на Ослободителната војска на Косово (УЧК), Томор Морина, кој беше уапсен на граничниот премин Блаце врз основа на потерница од српскиот суд, пишува Лајм.

Ова го потврдува и неговиот адвокат, Насер Рауфи, за весникот Лајм.

– Судот ги игнорираше нашите аргументи и му одреди 30 дена затвор за екстрадиција. Томор сега веќе е испратен во затвор Шутка. Во рок од 24 часа ќе се жалиме на одлуката на судот, бидејќи тоа е неправедно, изјави Рауфи за Лајм.

Тој ги повикува одлучувачките фактори да не дозволат екстрадиција на Томор во Србија, бидејќи таквата одлука би била неправедна.

Морина беше уапсена во средата (вчера), а денес беше изваден пред суд. Конечната одлука за екстрадиција или не екстрадиција ја носи Министерството за правда. Портпаролот на ова министерство, Владимир Делов, за весникот Лајм изјави дека случајот кај нив ќе започне да се обработува откако ќе биде донесена официјалната судска одлука.

Во меѓувреме, од косовската амбасада во Скопје велат дека го следат случајот и се надеваат дека Томор Морина ќе биде ослободен, слично како што порано се ослободувани поранешни припадници на УЧК уапсени во Македонија врз основа на српските потерници за апсење.

Коронавирус