понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 87
home Вести

Судот одреди 30 дена притвор за активистката Моника Ристеска

Судот одреди 30 дена притвор за активистката Моника Ристеска

Активистката Моника Ристеска доби 30-дневен притвор, откако претходно беше изведена пред судија на претходна постапка, јавува Фокус.

Таа ќе биде спроведена во затворот Скопје каде ќе ја чека жалбената постапка пред кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 Скопје.

Моника Ристеска е еден од најактивните активисти за легализација на канабисот и негова широка употреба во медицината, вчера при претрес во нејзиниот дом полицијата пронајде 30 мл. масло од канабис и 15 гр. канабис.

Локални избори 2021